Podczas pisania 10 programów, które zwiększą Twoją produktywność i komfort pracy, skupiłem się na softwarze, który pomaga mi w pisaniu artykułów na bloga, ale większość przedstawionych tutaj aplikacji jest na tyle uniwersalnych, że świetnie sprawdzą się w każdego rodzaju wykonywanej pracy.
1. OneNote lub EverNote
OneNote jest programem, bez którego nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania. Służy mi do zbierania informacji i gromadzenia ich w jednym miejscu. Podczas wstępnej fazy tworzenia tekstu, gdzie zbieram potrzebną wiedzę oraz zgłębiam temat, OneNote umożliwia mi w wygodny sposób skatalogować, a następnie wygodne przeczytać notatki.
Przeglądając Internet możemy pobieżnie przelecieć tekst wzrokiem i jeśli wydaje nam się interesujący skopiować do OneNota, aby w spokoju przeczytać go później. Pozwala to oddzielić etap szukania od analizowania. Mając wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu możemy je syntezować w coś oryginalnego i nowatorskiego.
Jeśli korzystasz z systemu zarządzania czasem GTD, to OneNote można świetnie przystosować do filozofii Davida Allena.
Z EverNote nie korzystałem nigdy dłużej niż tydzień, ale wiem, że jest dobrą alternatywą dla OneNote, i jeśli preferujesz ten program, to świetnie się nada.
2. Get Rescuetime
Rescuetime pozwala zaobserwować jak spędzasz czas na komputerze. Każda aktywność, jaką wykonujesz jest monitorowana i przypisywana do konkretnej kategorii.
Po instalacji i zalogowaniu się na stronie Rescuetime możesz zobaczyć statystyki, które pozwalają określić Twoją produktywność. Program monitoruje czas użytkowania poszczególnych programów i stron internetowych przypisując do nich kategorie takie jak nauka, projektowanie, planowanie czy rozrywka. Każda czynność ma także określony poziom produktywności, od bardzo rozpraszającego do bardzo produktywnego i na podstawie ilości czasu spędzonego na poszczególnych zajęciach, liczona jest efektywność pracy.
Program umożliwia zmianę kategorii dla poszczególnych aktywności, jeśli uważamy, że została źle ustawiona lub nie była zdefiniowana przez program. Mamy także możliwość zobaczenie statystyk z miesiąca czy roku, które pozwalając ocenić produktywność z dłuższej perspektywy.
Rescuetime, uświadamia Ci spędzony czas na komputerze. Gdy Twoja produktywność spada, masz możliwość zidentyfikowania czynności, które Cię rozpraszają i przedsięwziąć kroki, aby je wyeliminować.
3. f.lux
Jest to aplikacja do sterowania jasnością oraz temperaturą obrazu wyświetlanego na monitorze. Wyjątkowość f.luxa tkwi w tym, że jasność zmieniana się w zależności od pory dnia i im bliżej zmierzchu, obraz staje się ciemniejszy. Program chroni oczy przed zmęczeniem oraz pomaga w szybszym zaśnięciu.
Raz f.lux nie włączył mi się w nocy i po 15 minutach siedzenia przed monitorem oczy niesamowicie zaczęły mnie piec. Przekonałem się wtedy jak pomocny dla wzroku jest ten program. Jeśli raz go użyjesz już nigdy nie będziesz chciał pracować bez niego.
4. FocusWriter
Jeśli szukasz programu do pisania, który pozwoli Ci maksymalnie się skupić, to polecam FocusWriter. Cała sztuczka sprowadza się do minimalistycznego ekranu oraz ograniczenia opcji edycji tekstu do niezbędnego minimum. W tej aplikacji można tylko i aż pisać. Jeśli chcemy poprawić tekst, to plik można zapisać w formatach docx lub odt, a późniejszego formatowania dokonać w Open Office lub Wordzie.
Sprawdziłem kilka aplikacji komercyjnych i bezpłatnych służących do pisania w skupieniu, i FocusWriter wypada w tych testach najlepiej. Ogromnym plusem programu jest bezpłatność oraz możliwość zmiany motywu wedle upodobania. Mi najlepiej pracuje się na czarnym tle z białymi literami.
Miłym udogodnień jest dźwięk maszyny do pisania, podczas tworzenia tekstu oraz możliwość ustalenia sobie dziennych celów. Ustalamy minimalną ilość słów do napisania każdego dnia, a program w czasie pisania pokazuje nam procentowy progres. Mamy także możliwość zobaczenia naszych postępów w kalendarzu, gdzie każdy osiągnięty cel zaznaczany jest gwiazdką.
5.Tomighty
Tomighty jest prostym i eleganckim programem do odmierzania czasu. Został stworzony z myślą o technice pomodoro, w której przez 25 minut trwamy w maksymalnym skupieniu na wykonywanej pracy, a potem mamy 5 minut przerwy, gdzie możemy robić wszystko na co mamy ochotę. Po czterech 25 minutowych okresach skupienia mamy dłuższą przerwę, która trwa 15 minut.
Ja z techniki pomodoro nie korzystam, ale także pracuję w blokach. Zazwyczaj pracuję przez 50 minut i robię sobie 10 minut przerwy. Takie przeplatające się cykle pozwalają pracować na maksymalnych obrotach przez dłuższy czas.
Prawdą jest, że do odmierzania czasu może posłużyć każdy webowy minutnik lub telefon, ale po co się męczyć jeśli istnieje tak świetny programik.
6. Irfan View i Paint.net
Ciężko było mi dać w tym zestawieniu, któryś z wyżej wymienionych programów osobno, ale razem tworzą niezły duet, który pomoże szybko i prosto zmodyfikować zdjęcia do publikacji.
Paint.net
Codziennie jakiś student używa painta- najlepszego programu do obróbki grafiki- aby skończyć projekt czy pracę dyplomową. Jeśli możliwości windowsowskiego programu czasem Cię ograniczały, to paint.net przypadnie Ci do gustu.
Paint.net jest niezastąpiony przy obrabianiu zdjęcia na bloga. Można w nim szybko zmienić skalę, obciąć to co trzeba oraz nałożyć filtr. Jego największą zaletą jest prostota obsługi oraz intuicyjny interfejs.
Irfan View
Nie przepadam za tą przeglądarką grafiki, ale ma jedną nieodzowną funkcję, która każdemu blogerowi się przyda – zmiana wielkości zdjęcia bez znacznej straty jakości. Jeśli chcemy, aby nasz blog szybko się ładował w przeglądarce, nie powinniśmy na niego wrzucać zdjęć o zbyt dużej wadze.
W Irfan View możemy zmienić rozmiar zdjęcia w bardzo prosty sposób:
7. DropBox
Program, w którym możemy trzymać pliki na internetowym dysku o wielkości 2 GB. Świetnie nadaje się do przechowywania ważnych dokumentów i plików. Nikt z nas nie chciałby stracić po awarii komputera napisanych, ale jeszcze nieopublikowanych artykułów. Dlatego trzymam na dropboxie wszystkie artykuły i zdjęcia. Zapewnia mi to bezpieczeństwo oraz mogę pracować nad wpisami z każdego komputera, który jest podłączony do Internetu i ma zainstalowanego Worda.
Ogromną zaletą programu jest banalna obsługa. Po instalacji na komputerze tworzy się folder Dropbox, w którym za pomocą opcji kopiuj/wklej dodajemy lub usuwamy pliki.
8. Lastpass
Świetny program, który pomoże Ci zapamiętać hasła internetowe. Jeśli używasz dużo serwisów gdzie wymagany jest login, to Lastpass jest dla Ciebie.
Hasła i loginy trzymane są na specjalnie zabezpieczonej internetowej bazie haseł oraz tożsamości. Lastpass integruje się z popularnymi przeglądarkami i kiedy wejdziemy na stronę do logowania, program automatycznie wypełni pola potrzebne do autoryzacji.
Na wszelki wypadek zapisz gdzieś hasło do Lastpass’a, na pewno nie chciałbyś stracić dostępu do wszystkich haseł online.
9. Launchy
Przydatne narzędzie pozwalające na szybkie uruchamianie programów, dokumentów, folderów i plików za pomocą klawiatury. Aby uruchomić program wciskamy kombinacje klawiszy Alt+Spacja. Następnie w okienku programu podajemy nazwę programu lub pliku, który chcemy uruchomić.
Praca za pomocą myszki w stosunku do klawiatury jest wolniejsza. Z Lunchy jesteśmy wstanie w szybko przeszukać dysk, aby odnaleźć interesujący nas plik, a wszystko to za pomocą wciśnięcia kilku klawiszy.
Korzystanie z Lunchy ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli chcemy całkowicie pozbyć się ikon z pulpitu, aby nasza przestrzeń robocza była nieskazitelna, wtedy kombinacja Alt+Spacja pozwala nam na szybki dostęp do programów i plików wcześniej mających skróty na głównym ekranie.
10. Rozszerzenia do Firefoxa
Najpopularniejsza wtyczka do blokowania reklam. Dodanie jej do przeglądarki jest najszybszym sposobem na pozbycie się wyskakujących okienek. Zawsze zaskakują mnie ludzie, którzy godzą się na ogromną ilość reklam atakującą ich z ekranów monitorów. Chyba nikt im nie powiedział, że mogą się ich pozbyć w minutę, dodając Adblocka do przeglądarki.
Wtyczka pozwala na zablokowanie stron, na których wiesz, że nie powinieneś być lub tych, które rozpraszają Cię podczas pracy przy komputerze. Doskonałe uzupełnienie do programu Get Rescutime.
Za pomocą tego rozszerzenia ustalamy górny limit ilości jednocześnie otwartych kart w przeglądarce. Otwierając dziesiątki kart prawdopodobnie większość z nich nie przeczytamy, bo zapomnimy o nich otwierając następne strony. Takie korzystanie z przeglądarki przeładowuje naszą pamięć krótkotrwałą i na drugi dzień nie pamiętamy, co robiliśmy przez kilka godzin na komputerze.
Osobiście mam ustawiony limit 4 kart i jeśli muszę otworzyć nową, to wymusza to na mnie przeczytanie i zamknięcie starej karty. Takie ograniczenie wymaga ode mnie mądrego klikania w linki i czytanie wcześniej otworzonych kart.
Multi-platformowa usługa do późniejszego odczytu tekstów znalezionych w sieci. Za pomocą opcji Read Later zapisujemy interesujący nas artykuł, aby przeczytać go później. Zapisane teksty możemy czytać na tablecie, telefonie i komputerze w trybie offline.
Czytanie artykułów i newsów za pomocą Pocket’a to czysta przyjemność, tekst jest doskonale sformatowany – usuwane są wszystkie zbędne elementy strony tak, że zostaje tylko czysty tekst.
Pocket jest niezastąpiony w codziennym przeglądzie prasówki. Możemy newsy czytać przed komputerem, w drodze do pracy lub podróży. Wtyczka obowiązkowa dla każdej osoby mającej do przeczytania dużo internetowej treści i chce to zrobić w jak najbardziej komfortowy i mobilny sposób.
Po zaznaczeniu tekstu w obcym języku pojawia się ikonka umożliwiająca przekład na rodzimy język. Tłumaczenie pojawia się w chmurce obok zaznaczonego teksu na stronie. Niby nic wielkiego a cieszy. Nie znając angielskiego wyrazu, nie musimy otwierać nowej zakładki z translatorem google. Jeśli podliczyłbym ile czasu straciłem rocznie na tak żmudne tłumaczenie, pewnie wyszłoby mi kilka godzin.
Bardzo przydatna wtyczka, jeśli zajmujesz się pozycjonowaniem stron internetowych lub bloga. W szybki sposób możesz sprawdzić Page Rank, Ranking Alexa czy ilość likeów na portalach społecznościach.