Franz Kafka – Przemiana cz.2: Jeśli ktoś Ci pomaga nie rób z tego jego obowiązku

Franz Kafka – Przemiana cz.2: Jeśli ktoś Ci pomaga nie rób z tego jego obowiązku

Pierwsza część artykułu

Ojciec Gregora posiadał przedsiębiorstwo, które upadło. Jedyną pozostałością po nieudanych interesach były długi, pogrążające rodzinę w beznadziejnej sytuacji. Gregor po tym wydarzeniu miał tylko jeden cel, szybko zarobić pieniądze, aby jego najbliżsi jak najszybciej zapomnieli o przykrej przeszłości i aktualnej sytuacji materialnej. Z zapałem zabrał się do pracy, jako podróżujący agent. Zarobione pieniądze kład w domu na stole przed uszczęśliwioną rodziną. Dla Gregora to były piękne czasy, które później nigdy się nie powtórzyły, pomimo że zarabiał więcej i mógł pokryć wszystkie wydatki jakie mieli.

Po prostu przyzwyczaili się do tego, tak rodzina, jak i Gregor. Z wdzięcznością brano od niego pieniądze, on ich chętnie dostarczał, ale nie było już w tym owego szczególnego ciepła.Franz Kafka – Przemiana

Mamy skłonność do robienia kardynalnego błędu. Kiedy ktoś robi dla nas dobry uczynek i jest on powtarzany, wiele osób zaczyna zachowywać się tak, jakby był on obowiązkiem darczyńcy. Robimy z tego najzwyklejszą rzeczą na świcie, która nie wymaga od nas uprzejmości.

Jeśli ktoś Ci pomaga nie rób z tego jego obowiązku.

Jeśli z dobrowolnego uczynku zrobimy obowiązek, zaczynamy się domagać dalszej przysługi lub wymagamy uzasadnienia, dlaczego druga osoba nie kontynuuje pomocy. Sytuacja taka prowadzi do zaprzestania wsparcia i odsunięcia nas na dystans.

Ludzie niechętnie poddają się wszelkim naciskom i manipulacjom. Uruchamia to procesy obronne, które powodują, że człowiek zaczyna nam nie ufać. Po roszczeniach z naszej strony, gotowość zrobienia dla nas czegoś drastycznie spada. Nikt nie chce poprzez dobrowolną pomoc zobowiązywać się względem nas. Takim zachowaniem zrazimy do siebie dużo wartościowych ludzi, którzy mogą wzbogacić nasze życie. Innym negatywnym czynnikiem takiego postępowania jest niezbyt pochlebna opinia o naszej osobie.

Ubzduraliśmy sobie, ze coś się nam należy. Przez takie przekonanie marnujemy w życiu szansę zawiązania przyjaźni z cennymi ludźmi a tym samym możliwości, aby pójść w życiu do przodu. Im szybciej zmienimy to toksyczne przekonanie, tym lepiej.