Komentarze do: Jak czytać online, aby skutecznie zdobywać wiedzę z Internetu oraz nie marnować czasu na bezmyślne klikanie http://www.rafalruba.pl/jak-czytac-online/ Praktyczny Rozwój Osobisty Fri, 28 Oct 2016 02:01:00 +0000 hourly 1 Autor: Jak czytać książki, czyli o sztuce czytania, albo inaczej o umiejętności przetrwania http://www.rafalruba.pl/jak-czytac-online/comment-page-1/#comment-106 Sat, 02 Apr 2016 21:22:54 +0000 http://www.www.rafalruba.pl/?p=462#comment-106 […] Unikaj czytania online – Badania wskazują, że czytanie jakiegokolwiek tekstu online, w którym znajdują się linki, sprawia, że gorzej rozumiemy to co czytamy, w porównaniu do tego samego tekstu w formie drukowanej. Nawet jeśli nie klikamy w linki, to cały czas nas rozpraszają. Sam fakt, że w tekście znajdują się hiperłącza zmusza mózg do podjęcia decyzji, czy kliknąć w link czy nie, co samo w sobie jest rozpraszające. Przebywając w sieci wzmacniamy połączenia nerwowe odpowiedzialne za „skanowanie” tekstu i muskanie po nim wzrokiem, natomiast obwody w mózgu odpowiedzialne za „głębokie czytanie i rozmyślanie” są nieaktywne. […]

]]>
Autor: Macierz Eisenhowera - prosty sposób na zwiększenie produktywności i wyeliminowania bezwartościowych zadań - Rafał Ruba http://www.rafalruba.pl/jak-czytac-online/comment-page-1/#comment-78 Fri, 27 Nov 2015 21:19:56 +0000 http://www.www.rafalruba.pl/?p=462#comment-78 […] Bezcelowe przeglądanie Internetu […]

]]>
Autor: Heraklit z Efezu: 22 mądrości wielkiego filozofa, które pomogą Ci żyć bardziej świadomie - Rafał Ruba http://www.rafalruba.pl/jak-czytac-online/comment-page-1/#comment-67 Thu, 22 Oct 2015 20:18:12 +0000 http://www.www.rafalruba.pl/?p=462#comment-67 […] Informacja w zależności od miejsca w sieci bardzo się różni. Polityczne sympatie, styl życia, poglądy religijne, czy status społeczny sprawiają, że ludzie na tą samą sprawę mają całkiem inny pogląd, niekoniecznie słuszny. Twoim zadaniem jest przebranie ziarna od plew i zdobycie wiedzy, która będzie Ci najbardziej przyd… […]

]]>
Autor: Rafał Ruba http://www.rafalruba.pl/jak-czytac-online/comment-page-1/#comment-7 Wed, 01 Apr 2015 18:18:00 +0000 http://www.www.rafalruba.pl/?p=462#comment-7 Też zastanawiam się nad autentycznością informacji w internecie. Wraz z doświadczeniem wyrobiłem sobie nastawienie mentalne, które nakazuje mi podchodzić z dużą rezerwą do wszystkiego co się tutaj pisze. Statystyk nie mam ale wydaje mi się że większość informacji zamieszczana w sieci, to czysta fantazja. Chyba każdy inteligenty człowiek sam prędzej czy później dojedzie do takiego wniosku.

A już nawet jak ktoś pisze coś z sensem, to nie wiadomo kto to właściwie jest i czy można mu ufać. Jak podałeś, przed komputerem każdy może być doktorem czy innym profesorem, bo kto mu zabroni?

Jak ktoś napisał książka naukową bez bibliografii, to staje się prozą(lepszą lub gorszą). Zawszę jak idę do Matrasa i chce kupić coś naukowego lub podpierającą się wiedzą naukową, to sprawdzam czy ma bibliografie oraz kto ją napisał i jakie ma realne osiągnięcia.

W internecie ciężko sprawdzić tą autentyczność. Ja radzę sobie tym, że omijam nieautentyczne strony szerokim łukiem i nawet nie próbuję zastanawiać się nad autentycznością informacji tam zamieszczonych.

Ale nie jestem Ci wstanie odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić autentyczność informacji w internecie. Nawet ja jestem nieautentyczny, nie sprawdzisz czy nie wciskam Ci kitu tym artykułem.

Internet jest informacyjnym polem minowym, gdzie coraz to nowe miny są zakopywane przez różnych szarlatanów.

Zastanowię się nad tą kwestią, może nawet naskrobie coś na wpis. Dzięki za konstruktywne pytanie 🙂

Wartość informacji jest subiektywna. Dla jednego ważne są śmieszne obrazki, a dla drugiego polityka i problem głodu na świecie. Z tym faktem nie ma co polemizować 😉

]]>
Autor: Toni http://www.rafalruba.pl/jak-czytac-online/comment-page-1/#comment-6 Wed, 01 Apr 2015 15:50:00 +0000 http://www.www.rafalruba.pl/?p=462#comment-6 Ciekawy artykuł.
Osobiście zastanawiam się nad problemem autentyczności informacji w internecie.
Bardzo często spotykam się z obroną jakiegoś twierdzenia: „bo czytałem w internecie, a pisał to doktor”.
Niektórzy ludzie w ogóle nie biorą pod uwagę, że to mógł być zwykły człowiek, który wyraził swoje przekonanie, ale aby dodać autentyczności dopisał sobie tytuł.
Nie tak dawno spotkałem się z opinią, że nawet podany cytat, wcale nie musi być autorstwa jakiegoś znanego pisarza, tak jak tu S.Lem.
Jak sprawdzić autentyczność informacji?
Co do wybierania wartościowych informacji w internecie, to bez urazy, ale dla niektórych nawet czytanie bloga może okazać się bezwartościowym.
Kwestia wartości to szerokie pojęcie 🙂

]]>